Informacje

Dodany: 2018-02-02
Kategoria: blog

Tagi dla artykułu


Wyzwania współczesnej gospodarki światowej - temat wydawałoby się dla koneserów, ale jednak można przedstawić go tak, że zainteresuje też laików. Tanorektycy są najczęściej nieświadomi zagrożeń takiego postępowania, tak jak w przypadku innych nałogów nie przyjmują do wiadomości tego, że są uzależnieni. Ich przyjmowanie podczas opalania często wywołuje brzydkie przebarwienia, a wiąże się to z faktem, iż pod wpływem tych leków skóra jest jeszcze bardziej wrażliwa i podatna na niszczące działanie promieni słonecznych.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że efekty działania naturalnych, bądź sztucznych promieni słonecznych nasilane są poprzez zażywanie pewnych leków, np. antybiotyków z grupy tetracyklin, leków hormonalnych, środków antykoncepcyjnych, przeciwbólowych, przeciwcukrzycowych, a także psychotropowych i antydepresyjnych. Paradoksalnie, powszechnie kojarząca się ze zdrowiem opalenizna nie jest niczym innym, jak obroną organizmu przed nadmiarem promieni ultrafioletowych. W tym celu, nawet w sezonie zimowym odczuwa się silną potrzebę opalania się, dlatego nawet kilka razy w tygodniu odwiedza się solaria.

Osoby uzależnione od promieni słonecznych nieustannie odnoszą wrażenie, że ich skóra jest zbyt blada, a to czyni ich w ich własnym mniemaniu nieatrakcyjnymi, obniża poczucie wartości. Przeciwnicy tej uchwały twierdzą, że oferowanie tak wysokich wynagrodzeń prowadzić będzie do nadużyć i wykorzystywania kobiet znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej (Państwowa Akademia Nauk w USA wydała nawet w 2005 roku zalecenie, by nie oferować wynagrodzenia za oddanie komórek jajowych, a jedynie zwrot kosztów udziału w tej procedurze). Zgodnie z tym postanowieniem laboratoria i zespoły badawcze mogą za kwotę maksymalnie 10 tysięcy dolarów otrzymać od ochotniczki część jej komórek rozrodczych.

Sprzeciw budziła zarówno strona ideologiczna przedsięwzięcia - bo wykorzystywane do badań i niszczone są komórki rozrodcze, a więc mające potencjał „nowego życia”- jak i medyczna ponieważ nie znane są do tej pory długotrwałe skutki pobierania komórek jajowych od kobiet - np. wpływ na późniejszą płodność „dawczyń”.